Sort by
Sort by

Ar įsivaizduojate, kad savo mėgstamų sausų pusryčių, košės ar šokoladinio batonėlio maistinę vertę įvertinti ir palyginti su kitais panašios paskirties produktais galima vos užmetus akį? Naudojant Nutri-score maisto ženklinimo sistemą palyginti ir įvertinti produktus užtenka vieno žvilgsnio – tai paprasta ir patogu.

Į Lietuvos rinką įvesdami Nutri-score pažymėtus produktus siekiame padėti vartotojams rinktis maistingus ir sveikatai palankius produktus, atpažinti tuos gaminius, kurių kas dieną reiktų suvalgyti daugiau, o kuriuos rekomenduojama riboti. 

Nutri-Score ABCDE
Kas yra Nutri-Score?

Europoje naudojama maisto ženklinimo sistema „Nutri-score” siūlo vartotojams paprastą būdą įvertinti produkto maistingumą ir subalansuoti savo mitybą. Sistemą sudaro penkios raidės (A, B, C, D, E) ir penki spalviniai tonai (nuo tamsiai žalios iki raudonos). Pakuotės priekyje randamas ženklinimas padeda maisto produktus ir gėrimus suklasifikuoti pagal maistinę vertę, kiekvienam jų suteikdamas spalvos (nuo žalios iki raudonos) ir raidės (nuo „A“ iki „E“) vertinimą. Pvz., „A“ reiškia sveikatai palankesnį pasirinkimą, o „E“ raidė nurodo, kad produktas yra mažiau sveikatai palankus. Vartotojas gali naudotis šia sistema lygindamas to paties arba skirtingo gamintojo produktus ir lengviau įvertinti jų atitikimą savo poreikiams.

Kaip veikia Nutri-score sistema?

Pagal mokslininkų sukurtą Nutri-Score vertinimo algoritmą 100 gramų arba 100 mililitrų produkto maistinė vertė apskaičiuojama atsižvelgiant į sveikatai palankių (pvz. baltymų, skaidulų) ir sveikatai nepalankių  (pvz. saldiklių, druskos, sočiųjų riebalų) sudedamųjų dalių kiekį maisto produkte. Taip pat įvertinami sudėtyje esantys riešutai, uogos, daržovės. Priklausomai nuo produkto receptūros ir sudėties, palyginus palankesnius ir mažiau palankius ingredientus tarpusavyje, gaminiui priskiriama viena iš penkių spalvomis pažymėtų raidžių (A, B, C, D arba E). Šis ženklinimas, esantis pakuotės priekyje, maisto produktus ir gėrimus pagal maistinę vertę suklasifikuoja kiekvienam jų suteikdamas spalvos (nuo žalios iki raudonos) ir raidės (nuo „A“ iki „E“) vertinimą. Pvz., „A“ reiškia sveikatai palankesnį pasirinkimą, o „E“ raidė nurodo, kad produktas yra mažiau sveikatai palankus.  

Svarbu žinoti, kad visi gamintojai, savo gaminius žymintys Nutri-score etikete, naudoja tą patį algoritmą, todėl įvertinimas yra tiesiogiai susijęs su gaminio sudėtimi. Norėdami gauti aukštesnį įvertinimą, gamintojai skatinami peržiūrėti gaminių receptūras, įtraukiant daugiau sveikatai palankių sudedamųjų dalių.

NutriScore A

Šis gaminys – aukštos maistinės vertės, o tai yra svarbi subalansuotos mitybos dalis.

Norint galima šį gaminį galima vartoti didesniais kiekiais arba dažniau.

NutriScore B

Šis gaminys– aukštos maistinės vertės, o tai yra svarbi subalansuotos mitybos dalis.

Norint galima šį gaminį galima vartoti didesniais kiekiais arba dažniau.

NutriScore C

Šis gaminys turi būti vartojamas saikingai.

NutriScore D

Šis gaminys turi būti vartojamas saikingai.

NutriScore E

Šiame gaminyje yra net keletas ingredientų, kurių vartojimą reiktų riboti.

Šį gaminį vartoti rekomenduojama rečiau.

Bendros maisto ženklinimo sistemos link

Nuo 2016 m. visi Europos Sąjungoje (ES) parduodamų produktų ženklinime privalo būti nurodytas produkto maistingumas. Produktų ženklinimas Nutri-Score sistema Lietuvoje ir kitose ES šalyse nėra privalomas, tačiau tokios valstybės kaip Prancūzija, Belgija, Vokietija, Ispanija, Liuksemburgas, Nyderlandai šią sistemą jau naudoja savo rinkose. ES šiuo metu svarsto galimybę taikyti Nutri-Score visoje bendrijoje.

Kodėl Nestlé renkasi Nutri-score?

Nestlé jau 20 metų stengiasi gaminti sveikatai palankesnius produktus, todėl  aiški Nutri-Score sistema leistų į priekį judėti dar greičiau. 2019 m. Nestlé paskelbė , kad, bendrovės nuomone, vartotojams būtų naudingiausia, jei visoje žemyninėje Europoje maisto produktai ir gėrimai būtų vieningai žymimi pakuotės priekyje esančia Nutri-Score ženklinimo sistema. Pagrindinis įmonės tikslas – pasiekti, kad iki 2022 m. Nutri-Score sistema būtų paženklinti maždaug 7500 Nestlé produktų, parduodamų visame pasaulyje.


Maisto ženklinimo sistemą Nutri-Score jau galima rasti ant keleto Nestlé prekės ženklų Lietuvoje: augalinės kilmės Garden Gourmet produktų, Nesquik šokoladinio pieno, košių Nesvita, Maggi kulinarijos gaminių, pusryčių dribsnių ir kita.

Nesvita
Smarties