Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Pusryčiauti yra smagu!

Back to Press releases
Lietuva,
Spalis 11, 2010

"Pusryčiauti yra smagu!", tvirtina akcijos "Pusryčių fiesta" dalyviai.

Daugiau nei 60 Lietuvos mokyklų įvairaus amžiaus moksleiviai visą šią savaitę pamokas pradėdavo bendrais pusryčiais. Smagią "Pusryčių fiestą" inicijavę projekto "Sveikatiada" organizatoriai pavertė pusryčių valgymą džiaugsminga bendravimo švente. Nuo gruodžio 6 dienos valgyklose prie bendro pusryčių stalo specialiai skirtose vietose sėsdavo mokiniai su mokytojais ir smagiai šurmuliuodami kartu skanavo pačių atsineštais pusryčių užkandžiais.

ristina Tylaitė, akciją inicijavusio projekto "Sveikatiada" vadovė, atskleidė, jog  idėja kilo pabendravus su mokytojais, kurie jau seniai pastebėjo, jog kai kurie mokiniai pirmose pamokose būdavo  prastos nuotaikos, mieguisti, kartais skųsdavosi galvos svaigimu, pilvo skausmais. Mokytojams pasidomėjus paaiškėjo, kad dauguma jų nevalgo pusryčių, teisindamiesi prasta nuotaika rytais arba laiko trūkumu. "Nusprendėme sujungti pusryčių valgymą su gera nuotaika ir smagiu pokalbiu prie stalo. Juk visi suaugę dar iš vaikystės atsimena, kad su kaimynų vaikais mamos troškinti žiediniai kopūstai būdavo skanesni," - pasakojo iš kur kilo akcijos idėja K.Tylaitė.

Jau ne vienerius metus vykdomo projekto "Sveikatiada" ambasadoriai - klasių auklėtojai bei įvairių dalykų mokytojai, puoselėjantys sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo iniciatyvas - palaikė akcijos idėją mokyklose ir prisidėjo ją organizuojant. Mokyklų valgyklose buvo paruošta speciali erdvė, kurioje prie vieno stalo buvo kviečiami pusryčiauti ir moksleiviai, ir mokytojai.  Nuo ankstyvo ryto visi skubėdavo į valgyklą paskanauti pačių atsineštų pusryčių užkandžių. Gerą nuotaiką akcijos dalyviams skatino mokinių nupiešti ir gerą nuotaiką skatinantys plakatai ant sienų: "Niam niam, kaip smagu vargyti kartu" "Pusrytukas, pusrytėlis, gero ryto šaukėjėlis". Informacija apie akciją buvo paskelbta mokyklų interneto svetainėse ir skelbimų lentose. Moksleivių tėvelių buvo prašoma pasirūpinti, kad vaikai atsineštų lauknešėlį su pusryčiais: jogurto indelį, obuolį ar kitą užkandį.

"Nuo pirmos dienos pusryčių fiesta savo gera nuotaika užkrėtė visą mokyklą. Pirmomis dienomis visi smalsavo, kas vyksta valgykloje, o savaitės pabaigoje prie mūsų prisijungė ir kiti moksleiviai" - džiaugėsi "Sveikatiados" ambasadorė Sandra Muračiovienė, Vilniaus Viršuliškių vidurinės mokyklos sveikatos priežiūros specialistė. "Neabejojame, kad nuo dabar pusryčių valgymo šalininkų mūsų mokykloje padaugėjo."

Tos pačios mokyklos moksleiviai, akcijos dalyviai, paklausti, ar pasikeitė jų požiūris į pusryčius, krykštavo, jog dabar jie mieliau valgys pusryčius ir pakvies kartu valgyti tėvus. Dauguma jų tvirtino, kad namuose nėra tradicijos kartu su tėvais sėsti prie pusryčių stalo, todėl ir jiems būdavo neįdomu vieniems kramsnoti. Tačiau ši akcija pakeitė požiūrį į pusryčius, todėl jie įsitikinę, kad pusryčiai yra daug skanesni, jei juos valgai smagioje kompanijoje. Visi pakalbinti moksleiviai prisipažino, kad papusryčiavus savijauta yra geresnė, lengviau mokytis.

Sveikatos priežiūros specialistai pabrėžia, kad pusryčių naudos puikiai dienos savijautai sąrašas išties ilgas. Jie gerina dėmesio koncentraciją, atmintį ir nuotaiką. Valgantys pusryčius net turi mažesnę riziką nutukti. Dietologų nuomone, idealius pusryčius turi sudaryti trečdalis paros baltymų normos, du trečdaliai angliavandenių normos ir mažiau negu penktadalis riebalų normos. Tuo tarpu didelė dalis vaikų bei suaugusiųjų pusryčių visai nevalgo. Pasak mitybos specialistų, pusryčių nevalgymas šiandien yra viena aktualiausių vaikų mitybos problemų.

"Sveikai gyventi yra smagu" tvirtina projektas "Sveikatiada"

 

Projektas "Sveikatiada" (buv. "Sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo ugdymo mokyklose" projektas) yra įgyvendinamas jau trečius mokslo metus. Pradėtas vykdyti Panevėžio apskrityje, praėjusiais metais sulaukė didelio Vilniaus ir Kauno apskričių bendrojo lavinimo mokyklų bendruomenių dėmesio. Šiais mokslo metais "Sveikatiada" tęsia veiklą Utenos, Alytaus ir Marijampolės apskričių mokyklose. "Sveikatiados" šūkis - "Sveikai gyventi yra smagu".

 

Projektą remia ir jame dalyvauja Sveikatos apsaugos ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, Vilnius universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos institutas, kompanijos "Kraft Foods Lietuva", "Nestlé Baltics", "Coca Cola HBC Lietuva", "Suslavičius-Felix", "Vilniaus margarino gamykla", Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras ir "Euro RSCG PR". Projekto vykdytojas - labdaros ir paramos fondas "Maisto bankas".

 

UAB "Nestlé Baltics" remia projeką "Sveikatiada" taip prisidėdama prie globalios kompanijos Nestlé įgyvendinamos programos "Sveiki vaikai" ("Healthy Kids").

Article Type