Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Nov 04, 2016

Vaikai apie sporto ir daržovių naudą žino, tik ne visuomet žiniomis vadovaujasi

Nestle sveikatiada<br />

Vaikai apie sporto ir daržovių naudą žino, tik ne visuomet žiniomis vadovaujasi

Vaikai apie sporto ir daržovių naudą žino, tik ne visuomet žiniomis vadovaujasi

Kas kelerius metus Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras drauge su projektu „Sveikatiada“ atlieka 6–7 klasių mokinių mitybos įpročių ir fizinio aktyvumo įgūdžių tyrimą. Jo tikslas – išsiaiškinti ir įvertinti mokinių mitybos įpročius, fizinio aktyvumo įgūdžius ir mokinių nuomonę bei žinias apie šias dvi svarbias sritis.

UAB „Nestlé Baltics“ kartu su kitais projekto partneriais remia edukacinį projektą „Sveikatiada“, kurį įgyvendina „Maisto bankas“.

Mėgsta saldžiau

Taigi, kokios svarbiausios šių metų tyrimo įžvalgos?

Tik 62,5% apklaustųjų mokinių nurodė kasdien valgantys pusryčius. Dažniausias ryto maistas – arbata ir sausi pusryčiai.

Užkandžiams mokiniai dažniausiai rinkosi vaisius (63% visų tyrimo dalyvių) arba bandeles (49,4%). Daugiau nei kas trečias atsakė, kad užkandžiams renkasi saldumynus ir kas trečias – bulvių traškučius.

Mokiniai valgo mažiau daržovių ir mieliau renkasi vaisius. Nors 73,7% mokinių manė, kad daržoves reikia valgyti kasdien, tik 64,4% jas valgė reguliariai. 78% moksleivių pasakė, kad vaisius valgo kasdien, nors tik 59,7% vaikų nurodė, kad juos reikia valgyti kasdien. Vaisių nevalgo tik pavieniai mokiniai.

Kad kiekvieną dieną reikia valgyti saldumynus pasakė labai nedaug mokinių – tik 4,2%. Tačiau kas antras mokinys (51,7%) nurodė, kad realioje savo mityboje saldumynus valgo kasdien ar net kelis kartus per dieną.

Tik 57,6% mokinių mano, kad jie gerai ir pakankamai maitinasi, kad augtų sveiki ir būtų gerai fiziškai išsivystę. Beveik kas dešimtas (11,2%) nurodė, kad maitinasi nepakankamai, o beveik trečdalis nežino ar jie tinkamai ir gerai maitinasi.

Supranta naudą

Didžioji dauguma (97%) apklausos dalyvių mokykloje turi dvi kūno kultūros pamokas per savaitę, tačiau kad jos patinka, nurodė 67,4% mokinių, nepatinka – 11,8%, o atsakymą „nežinau“ pasirinko 20,8% apklaustųjų.

Į klausimą „Kam reikalingos kūno kultūros pamokos?“ ankstesniuose tyrimuose vaikai daugiausiai atsakydavo, kad jos labiausiai reikalingos sveikatai stiprinti, o šių metų tyrimas parodė, kad 46,3% vaikų mano, kad kūno kultūros pamokos ne tik stiprina sveikatą, bet didina darbingumą ir turi įtakos mažinant protinį nuovargį.

Palyginti su ankstesnių metų tyrimais, šiemet mažiau moksleivių mano, kad jie yra pakankamai fiziškai aktyvūs. Moksleiviams sudėtinga patiems įvertinti savo fizinį krūvį. Tik 52,9% apklaustų mokinių mano, kad jie pakankamai fiziškai aktyvūs; 15,5% atsakė, kad jie taip nemano, o trečdalis (31,5%) atsakė, kad nežino.

Šiemet atliekant tyrimą iš viso išanalizuotos 1 177 anketos.

„Sveikatiados“ tikslas – formuoti sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo įgūdžiais pagrįstą kultūrą mokyklų bendruomenėse, kuriant sistemingą mokytojams lengvai pritaikomų ir moksleiviams patrauklių bei inovatyvių ugdymo priemonių visumą ir organizuojant šių priemonių įgyvendinimą.

Mokytojai yra skatinami sveikos mitybos bei fizinio aktyvumo klausimus integruoti į dėstomus dalykus pamokų metu bei žaismingomis veiklomis ir akcijomis mokinius įtraukti per pertraukas ar po pamokų, minint tarptautines datas, tokias kaip: Šokio diena, Vandens diena, Europos sveikos mitybos diena ir t.t.

Projektas „Sveikatiada“ skirtas 6–7 klasių moksleiviams.

Article Type