Sort by
Sort by

„Mankštiada“ – kvietimas moksleiviams mankštintis linksmai!

 

„Mankštiada“ – kvietimas moksleiviams mankštintis linksmai!

Kaip ir pernai, šiemet vasario mėnuo „Sveikatiados“ kalendoriuje reiškia aktyvios mankštos skatinimą. Per 60 mokyklų bendruomenių visą mėnesį aktyviai ir originaliai mankštinosi. Šiandien, vasario 24 dieną, šio mėnesio veiklą vainikavo „Mankštiada“ – finalinis mankštų renginys, kuriam, kaip ir visą mėnesį vykusioms mankštoms, netrūko originalumo ir gerų emocijų. Mankštų iniciatoriai ir organizatoriai tiki, jog jų pastangos nenueis veltui, o ši iniciatyva – gera pradžia į aktyvesnį moksleivių laisvalaikio praleidimą ir sveikesnę gyvenseną.

Remiantis sveikatos specialistų ir su vaikais dirbančių pedagogų nuomone, vaikų dienos ritmas nėra subalansuotas: trūksta ritmingo darbo ir poilsio režimo, valgoma kada yra laiko, nedaromos aktyvios pertraukos tarp pamokų, vis mažiau judama. Taigi „Sveikatiados“ inicijuojami mankštos užsiėmimai – tai galimybė gerinti savijautą, stiprinti sveikatą ir paįvairinti laisvalaikį.

„Visi žinome, jog kiekvienam iš mūsų būtina reguliariai judėti, mankštintis. O kiek iš mūsų tuo užsiima nuolatos? Reikia pripažinti, kad esame įsukti į greitą šiuolaikinio gyvenimo tempą ir neretai fiziniam aktyvumui tiesiog nelieka laiko. Tačiau nereikia nepamiršti, jog mes, suaugę žmonės, esame atsakingi ne tik už savo, bet ir mūsų aplinkoje esančių vaikų dienotvarkę: tėvai, artimieji, pedagogai – visi gali paskatinti vaikus, moksleivius gyventi fiziškai aktyviau, o tai reiškia ir sveikiau“, – mintimis dalijosi „Sveikatiados“ vadovė A. Bajarūnaitė.

 

Šį mėnesį „Sveikatiados“ projekte dalyvaujančios mokyklų bendruomenės vadovavosi šūkiu „Judam visą mėnesį!“. „Mankštiados“ iniciatoriai siekia ne tik formuoti moksleivių nuostatą į mankštos ir judėjimo svarbą, bet kartu ir išbandyti įvairias dienos mankštas, pasirenkant smagias judėjimo formas, kad tai taptų maloniu įpročiu. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos apibrėžimu, sveikatą stiprinantis fizinis aktyvumas suprantamas kaip bet kuri fizinės veiklos forma. Taigi mankšta – tai šokių pamokos, čiuožimas ant ledo, aktyvūs žaidimai, mėtymas į krepšį, sniego senio statymas ir t. t.

 

Mokyklų bendruomenėms buvo siūloma į mankštą pažiūrėti kuo originaliau. Pavyzdžiui, mokiniai buvo supažindinami su energingu lotynų šokiu – mankšta Zumba, kurioje persipina Lotynų Amerikos muzika, choreografija bei aerobikos judesiai. Vaikai tarsi patenka į smagų šokių vakarėlį ir kartu mankština savo kūną bei įgauna teigiamos energijos. Veiklos iniciatoriai džiaugėsi, kad mokyklų bendruomenės rodė entuziazmą: sujungė „Sveikatiados“ organizatorių patarimus ir savo pratimus, įvedė grūdinimosi elementų, mankštą atlikdavo gryname ore. Sveikintina ir tai, jog prie mankštų prisijungdavo net ir mokyklų direktoriai! „Sveikatiados“ organizatoriai nuolatos pabrėžia, kad suaugusiesiems svarbu rodyti pavyzdį ir taip daryti vaikams teigiamą įtaką.

 

Mankštų iniciatoriai taip pat skatino mankštinti atskiras kūno dalis: buvo patariama, kaip mankštinti akis, aiškinama, kuo naudingas kad ir trumpas galvos, kaklo masažas. Be to, siekiant kuo aktyviau įtraukti moksleivius į fizinį lavinimą, vaikai taip pat buvo skatinami susikurti savo mankštos įrankius: kilimėlius, svarelius sportui. O Kauno Jono Basanavičiaus gimnazijos sveikatos priežiūros specialistė D. Kalinauskienė pasakojo, jog jų gimnazijoje buvo rengiamos diskusijos apie fizinį aktyvumą, judėjimą ir mankštos naudą organizmui, platinami lankstinukai, eksponuojamos nuotraukos, kuriami mokomieji stendai tokiomis temomis kaip „Judėjimo  reikšmė  sveikatai“, „10 sveikos  mitybos  ir  fizinio  aktyvumo  patarimų“, „Kaip  maitintis  žiemą“.

 

Kaip teigė mokytojos A. Aželienė ir R. Steiblienė, moksleiviai džiaugėsi „Sveikatiados“ vasario mėnesio veikla. Pasak jų, vykusios mankštos moksleiviams suteikė daug teigiamų emocijų, vaikai nori tokių užsiėmimų ir jiems ypač smagu buvo mankštintis kartu su draugais, skambant linksmai muzikai. „Sveikatiados“ inicijuotoje veikloje dalyvavę pedagogai džiaugėsi ir tuo, jog mankštinosi tiek mergaitės, tiek berniukai, ir netgi patys mokiniai rodė iniciatyvą vesti mankštas, pakelti vienas kitam nuotaiką smagiais pratimais. „Sulaukdami tokių atsiliepimų, suvokiame, jog visas „Sveikatiados“ projektas yra naudingas moksleiviams, formuoja jų suvokimą ir skatina sveiką gyvenseną“, – džiaugėsi A. Bajarūnaitė.

 

 

Apie projektą „Sveikatiada“

Projektas „Sveikatiada“ yra įgyvendinamas jau ketvirtus mokslo metus. Pradėtas vykdyti Panevėžio apskrityje, praėjusiais mokslo metais jis buvo populiarus Vilniaus, Kauno, Utenos, Alytaus ir Marijampolės apskričių bendrojo lavinimo mokyklų bendruomenėse. Šiais mokslo metais „Sveikatiada“ tęsia veiklą Klaipėdos, Telšių, Šiaulių bei Tauragės apskričių mokyklose. „Sveikatiados“ šūkis – „Sveikai gyventi yra smagu“.

Projektą remia ir jame dalyvauja Sveikatos apsaugos ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos institutas, kompanijos „Kraft Foods Lietuva“, „Nestle Baltics“, „Coca Cola HBC Lietuva“, „Suslavičius-Felix“, „Vilniaus margarino gamykla“ ir „Euro RSCG PR“. Projekto vykdytojas – labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“.