Sort by
Sort by

Mitybos etiketė „Nutri-Score“ paskatintų sveikiau maitintis

Nutri-Score

Nors pasirinkimo kaip maitintis ir kokį gyvensenos būdą propaguoti dabar turime daugiau negu bet kada anksčiau, galimybių gausa mums nepadeda gyventi sveikiau. Tyrimai rodo, kad vienas iš dviejų europiečių turi viršsvorio arba yra nutukęs, Lietuvoje problemų dėl pernelyg didelio svorio taip pat turi vis daugiau žmonių. Europos mokslininkai siūlo sprendimą – „Nutri-Score“ maistingumo ženklinimo sistema gali pagelbėti renkantis sveikesnius gaminius ir paskatinti atidžiau rinktis naudingesnius maisto produktus.

Pagal mokslininkų sukurtą „Nutri-Score“ vertinimo sistemą produkto maistinė vertė apskaičiuojama atsižvelgiant į sveikatai palankių ir sveikatai nepalankių sudedamųjų dalių kiekį maisto produkte ir pagal tai priskiriama vienai iš penkių spalvomis pažymėtų raidžių (A, B, C, D arba E). Šis ženklinimas, esantis pakuotės priekyje, maisto produktus ir gėrimus pagal maistinę vertę suklasifikuoja kiekvienam jų suteikdamas spalvos (nuo žalios iki raudonos) ir raidės (nuo „A“ iki „E“) vertinimą. Pvz., „A“ reiškia sveikesnį pasirinkimą, o „E“ raidė nurodo, kad produktas yra mažiau sveikas.

Ši sistema vartotojams leidžia lengviau palyginti tos pačios maisto kategorijos, pavyzdžiui, panašių picos ar duonos rūšių, maistinę vertę ir išsirinkti tą, kuri įvertinta kaip sveikesnė. „Nutri-Score“ ženklinimas parduotuvės lentynoje leidžia aiškiai pastebėti tokius sveikatai naudingus maisto produktus kaip riešutai, vaisiai ar daržovės, etiketėje taip pat nurodomas kalorijų ir ingredientų, kuriuos vartoti reikėtų saikingiau (pvz., druskos, sočiųjų riebalų, cukraus), kiekis.

Nuo 2016 m. visi Europos Sąjungoje (ES) parduodami maisto produktai ant pakuotės nugarėlės privalo turėti etiketę, kurioje nurodoma produkto sudėtis. Produktų ženklinimas „Nutri-Score“ etikete Lietuvoje ir kitose ES šalyse nėra privalomas, tačiau kai kurios valstybės (Prancūzija, Belgija, Vokietija, Ispanija, Liuksemburgas, Nyderlandai) šią sistemą jau naudoja. ES, besiremdama moksliniais įrodymais, šiuo metu svarsto galimybę taikyti „Nutri-Score“ visoje bendrijoje.

Padeda išsirinkti

Doc. dr. Auksė Domeikienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto Profilaktinės medicinos katedros vedėja ir Lietuvos nutukimo asociacijos prezidentė, paaiškina, kad „Nutri-Score“ ženklinimo etiketė yra lengvai suprantama, mokslu pagrįsta maisto produktų ir gėrimų maistinių medžiagų ženklinimo sistema.

„Ši ženklinimo sistema nesiekia įvertinti bendros produkto maistinės vertės ir priskirti jį prie „sveikų“ ar „nesveikų“ maisto produktų kategorijos, o suteikia galimybę palyginti tai pačiai produktų grupei priklausančius produktus ir išsirinkti produktą, turintį didžiausią maistinę vertę. Tuo ji naudinga žmonėms, norintiems sąmoningai rinktis sveikatai palankius produktus“, - paaiškina mokslininkė, kuri kartu su beveik 300 Europos mokslininkų ir mokslinių organizacijų pasirašė kvietimą, kuriuo Europos Komisija skatinama patvirtinti vieningą ir privalomą maistingumo produktų ženklinimą pagal „Nutri-Score“ sistemą visoje Europoje. Tokios visame pasaulyje žinomos maisto pramonės įmonės kaip „Danone“, „Nestlé“, „Lidl Stiftung & Co. KG“ yra viešai išreiškusios pritarimą idėjai „Nutri-Score“ žymėjimą įdiegti visoje Europoje. Koalicija, kurią sudarė beveik 40 verslo, visuomenės ir vartotojų atstovų (vartotojų organizacijos, mokslininkai, mažmenininkai, Europos Parlamento nariai ir maisto pramonės sektoriaus bendrovės) jau kreipėsi į Europos Komisiją, siūlydama „Nutri-Score“ taikyti visos ES mastu.

Trys naudos

Tyrimai rodo, kad problemų dėl viršsvorio ir nutukimo, o taip pat su tuo susijusių bėdų dėl sveikatos turinčių lietuvių skaičius kasmet auga. Gyvenimo būdas, mityba, stresas, aplinka lemia, kad beveik pusė visų Lietuvos gyventojų turi problemų su svoriu, taip pat daugeliui trūksta žinių ką valgyti, kad būtų sveikesni.

„Turime nuolat ieškoti kuo paprastesnių priemonių, kurios padėtų kuo didesniam skaičiui žmonių suprasti skirtingų maisto produktų naudą ir taip gyventi sveikiau. „Nutri-Score“ ženklinimo sistema yra kur kas paprastesnė ir aiškesnė, negu daugelis kitų panašaus pobūdžio ženklinimo sistemų, ją lengvai supranta ne tik pažengę, bet ir medicininio išsilavinimo ar ypatingų žinių neturintys vartotojai. Galima teigti, kad tai yra paprasčiausias būdas pagerinti paprasto žmogaus apsipirkimo patirtį: pažvelgus į vieną etiketę galima spręsti apie produkto naudą sveikatai“, - vertina mokslininkė.

Pasak jos, tokiu būdu „Nutri-Score“ ženklinimo sistema suteiktų galimybę sveikiau maitintis žmonėms, kurie šiuo metu vengia skaityti produktų etiketes, nes paprasčiausiai nesupranta jose pateiktos informacijos.

„Nutri-Score“ naudinga trimis aspektais: vartotojus ji skatina rinktis sveikesnius maisto produktus, leidžia palyginti tos pačios kategorijos produktų maistines vertes, o maisto pramonės įmones, kurios siekia aukštesnio „Nutri-Score“ įvertinimo, ragana gaminti kokybiškesnį, daugiau naudingų maistinių medžiagų turintį, sveikatai palankesnės sudėties maistą“, - apibendrina Doc. dr. Auksė Domeikienė.

Pritaria iniciatyvai

„Nestlé“ visada tikėjo, kad tinkama mityba yra pagrindinis sveikos gyvensenos ir visuomenės sveikatos komponentas. Bendrovė ne vienerius visame pasaulyje ir šalyse, kuriose veikia, įgyvendina daugybę iniciatyvų, skatinančių vietos bendruomenes propaguoti kuo sveikesnį gyvenimo būdą. „Nestlé“ taip pat supranta „Nutri-Score“ ženklinimo sistemos naudą ir palaiko iniciatyvą pritaikyti ją visoje Europoje.

Pagrindinis „Nutri-Score“ privalumas yra suteikti vartotojams daugiau informacijos. „Kad galėtų suprasti, kokius maisto produktus ir gėrimus vartoja, žmonės visų pirma turi žinoti jų sudėtį. Mes privalome vartotojams suteikti visą įmanomą informaciją, kad jie aiškiai matytų, ką perka. Ši informacija turi būti prieinama ir prekybos vietose, ir internetu “, - sako Ade Merilai, „Nestlé Baltics“ vadovė Baltijos šalims.

„Nestlé“ jau 20 metų stengiasi gaminti kuo sveikesnius produktus ir iki šiol daro didelę pažangą. Aiški „Nutri-Score“ sistema, į priekį leistų judėti dar greičiau. 2019 m. birželio mėn. „Nestlé“ paskelbė, kad, bendrovės nuomone, vartotojams būtų naudingiausia, jei visoje žemyninėje Europoje maisto produktai ir gėrimai būtų vieningai žymimi pakuotės priekyje esančia „Nutri-Score“ maistingumo etikete. Pati bendrovė tokį žymėjimą taiko visur, kur tai leidžiama. „Nutri-Score“ etiketę jau galima rasti ant keleto „Nestlé“ prekės ženklų: pvz., augalinės kilmės „Garden Gourmet“ produktų, „Nesquik“ šokoladinio pieno, kepinių šokolado „Dessert“, „Maggi“ kulinarijos gaminių, pusryčių dribsnių „Nestlé Fitness“, „Chocapic“ ir kt. Pavyzdžiui, 16% visų „Nestlé“ pusryčių dribsnių, kuriais prekiaujama Prancūzijoje, 2019 m. buvo įvertinti „A“ arba „B“ žymėmis. Bendrovė siekia, kad iki 2021 m. pabaigos, tokio vertinimo sulauktų daugiau kaip pusė visų pusryčių dribsnių, kuriais bendrovė prekiauja Prancūzijoje. Pagrindinis įmonės tikslas - pasiekti, kad iki 2022 m. „Nutri-Score“ etiketėmis būtų žymimi maždaug 7500 „Nestlé“ produktų.